Usługi transportowe w Polsce

Usługi transportowe w Polsce

Do prawidłowego działania transportu zawsze potrzebne jest zaplecze techniczne. W Polsce są bardzo dobre warunki do rozwoju transportu, na co wpływa między innymi nizinne ukształtowanie terenu. Mając dostęp do morza możemy przewozić towary z każdego miejsca w kraju i wysyłać je do Europy albo na cały świat. W przypadku bazy technicznej bardzo ważne jest działanie rządów będących przy władzy po roku 1989. Im więcej inwestycji tym większy rozwój całej sieci transportowej.

Transport samochodowy

Bez względu na rodzaj przewożonych towarów liderem jest transport samochodowy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat sieć dróg się powiększyła dając jeszcze większe możliwość przewozowe. Mamy setki kilometrów nowych autostrad oraz dróg szybkiego ruchu, a to wpływa na zmniejszenie czasu na dostarczenie towaru z jednego miejsca do drugiego. Transport samochodowy to nie tylko duże samochody ciężarowe, ale również wszystkie mniejsze pojazdy dostarczające towar wprost pod drzwi klienta. Do wad takiej formy transport można zaliczyć to, że koszty przejazdów drogami są bardzo wysokie. To wpływa na podnoszenie cen towarów sprzedawanych w sklepach.

Transport kolejowy

Ten rodzaj transportu nadal w Polsce rozwija się zbyt wolno. Sieć połączeń jest coraz lepsza i miejscami coraz szybsza, ale jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia. Inwestowanie w rozwój infrastruktury kolejowej powodowałby zmniejszenie ilości transport samochodowego na drogach, a co za tym idzie mniejsze niszczenie dróg i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Wadą przewozów kolejowych jest niska prędkość, ale to jest spowodowane właśnie słabą jakością torów kolejowych, które na więcej nie pozwalają.

Transport lotniczy

Każde większe miasto wojewódzkie posiada własne lotnisko. Nie zawsze są to duże lotniska, na których samoloty Cargo są w stanie wylądować, ale z mniejszymi maszynami nie ma żadnego problemu. Transport lotniczy w Polsce jest bardzo słabo rozwinięty. Mało, kto lata pomiędzy miastami zamiast wybierać samochód. Problemem jest wysoka cena lotów jak i mała dostępność połączeń. Najłatwiej dolecieć z Warszawy do poszczególnych większych miast, ale z mniejszego miasta do stolicy znalezienie połączenia nie jest łatwym zadaniem.

Transport morski

W Polsce znajdują się cztery główne porty morskie w Gdyni, Szczecinie, Gdańsku oraz Świnoujściu. Wymienić należy również porty przeładunkowe znajdujące się między innymi w Darłowie, Kołobrzegu, Ustce, Elblągu i Władysławowie. Bardzo dobrze działają połączenia promowe z Szwecją czy Danią. Transport morski jest ograniczony poprzez budowę nowego gazociągu Nord Stream 2. To ogranicza znacząco głębokość zanurzenia statków tamtędy pływających.
Mimo interwencji polskich rządów sytuacja się nie zmienia i wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie ukończona w terminie. Ogromnym sukcesem rządu było wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu. To pozwala Polsce na zamawianie gazu w krajach arabskich i uniezależnienie się tym samym od Rosji dyktującej przez cały czas ceny tego surowca.

No Comments

Add your comment